homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum va ingrijiti tenul?-25


#457 2013-07-10 23:48:51

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: cum va ingrijiti tenul?

sushi a scris:

Am 21 de ani si tenul gras, cu puncte negre pe obraji si nas, si cosuri care ies pe sub piele. De o luna insa, parca e mai mare problema. Am inceput sa am cosulete si pe tampla sau gat culoarea pielii, fara cap. Poate gresesc undeva, desi in ultima vreme chiar am o alimentatie mult mai ok, consum multa apa si fructe si destul de putina carne.

Ritualul meu de ingrijire e cam asa: dimineata ma spal cu apa simpla, seara ma demachiez cu crema si lotiune micelara si ma spal din nou cu apa.

Cu ce as putea sa-mi exfoliez fata? La cat timp? Infuziile trebuie facute cu anumite ceaiuri sau nu conteaza?

Un exfoliant natural pe care il folosesc o data pe saptamana si imi este foarte util: 2 lingurite de zahar, o lingurita de miere si cateva picaturi de otet de mere(asa cat sa nu se topeasca zaharul,sa fie cremos amestecul).Masezi pe tenul umed timp de 1 min. aproximativ.Clatesti cu apa calduta.Lasa tenul o minune!Eu il folosesc uneori si de 2 ori pe saptamana,nu imi irita fata.Si tenul meu este gras,in adolescenta aveam cosuri si puncte negre si toate mi-au trecut numai cu remedii naturale,desi incercasem toate prostiile scumpe din comert.
Acum imi tin tenul in "frau" cu un gel de curatare,exfoliantul de mai sus si masca din miere+lamaie+lapte.

Offline

 



#458 2013-07-11 11:25:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: cum va ingrijiti tenul?

pinkyheels a scris:

..dar sa fii curata pe maini si sa dezinfectezi zona

pai daca tocmai ai facut baie sau dus, esti curata si nici de dezinfectare nu ai nevoie. cu ce sa dezinfectezi? sper ca nu spirt.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.